Výběr snowboardového vybavení

října 03, 2019


V srpnu se ze mě stal takový malý nakupovací maniak.
Abych vám to vysvětlila, svým článkem Seznam přání, jsem odstartovala jeden velký kolotoč emocí, které vedly k velkým nákupům. Ale na svou obhajobu, nemohu říct, že bych si kupovala vyloženě zbytečnosti. Navíc řadu věcí jsem opravdu měla na tomto seznamu. Postupně se s vámi o tyto nakupovací příspěvky podělím.

První nákupy proběhly ve Snowboard Zezula. Ano, tušíte správně. Kupovala jsem si v létě vybavení na hory. A proč v srpnu? Hned z několika důvodů:

1) Menší výběr oceňuji hlavně díky tomu, že to šetří čas. Pokud máte moc možností na výběr, je velmi těžké se rozhodnout pro jednu. Já i tak na prodejně v Brně strávila přes tři hodiny.

2) Nižší ceny jsou rozhodně znát. Sleva 30% pro mě znamenala ušetřit cca 8.000,- korun. Což jen tak na chodníku nenajdete, že? 

3) A naprosto klíčové je minimum lidí. Na rovinu, nemám ráda davy, skupiny a dokonce ani skupinky lidí. Jsem z toho nervózní, nesvá a prostě mi není příjemné, když je kolem mě živo. A při výběru vybavení na prodejně určitě stejně jako já oceníte, že se vám prodavač může plně věnovat. 

Proč prodejna a co je dobré vědět

Neobjednávala jsem z internetu, ale šla jsem do prodejny, protože mi bylo jasné, že potřebuji poradit s výběrem. Koupit jsem si chtěla své první boty, vázání, prkno, rukavice a helmu
A přestože jsem už na snowboardu jezdila, tak vždy s vypůjčeným vybavením. A protože se tomu chci věnovat více, rozhodla jsem se investovat do vlastního. 

Celý tento článek je tedy o mých poznatcích ohledně vybírání prvního vybavení a případných tipech, které by se vám mohli hodit. Je třeba ale brát v úvahu, že nejsem odborník, a nikdy jsem se danou problematikou hlouběji nezabývala. Doporučuji tedy před koupí vybavení navštívit odborníky. Přesto budu ráda, když vás článek inspiruje a snad vám i trochu pomůže.

Dopředu říkám, že je fajn, když si ještě doma uděláte pomyslný seznam vašich priorit tzn. co byste chtěli, kolik jste ochotni investovat, jaké to má mít vlastnosti apod.

Já věděla, že chci:
a) boty, která zvládnu utáhnout i já, která má sílu asi jako novorozenec – opravdu mě dostávalo do rozpaků, když si přede mnou přítel nebo kamarádi klekali a zavazovali mi boty, protože tkaničky na snowboardových botách opravdu sama dostatečně neutáhnu.
b) vázání se zadním nástupem - jednak to dost omezuje výběr, protože patent na zadní nástup má pouze značka Flow, ale hlavně nebudu muset při každém dojezdu pod svah nebo naopak po vyjetí lanovkou nahoru na svah, sedat do sněhu, abych si zapnula vázání.
c) snowboard nesměl mít bílé okraje – kvůli viditelnosti ve sněhu by mě bílé okraje dost mátly. A ano, vím, že na snowboardu nemám koukat na prkno ale rovně před sebe ve směru v kterém jedu.
d) rukavice se zpevněným zápěstím a prstové.
e) helmu, která bude bezpečná a když bude hezká, zlobit se nebudu.

a) Boty

První přišly při výběru na řadu boty na snowboard, protože bez těch se dál prostě nepohnete. 

Mé požadavky: 
- snadné utahovaní, které zvládnu utáhnout i já
- kompatibilita s Flow vázáním

Vyzkoušela jsem snad čtyři páry, než jsme s prodavačem Lukášem našli ty pravé. Napřed drhla velikost, pak utažení. 
Přestože mám jinak velikost nohy 36-37, sedl mi nakonec model velikosti 5,5, což je cca velikost 39. Navíc jsme zjistili, že utažení pouze jedním boa kolečkem pro mě není to pravé z důvodu mé relativně drobné nohy. Po utažení kolečkem mi totiž v botě noha lítala a opravdu jsem neměla pocit, že bych v botě měla jistotu. Z toho důvodu jsme museli volit model se dvěma kolečky, kdy k prvnímu utahovacímu kolečku, které stahuje celou nohu je přidáno ještě kolečko na boku, které stahuje vyloženě nárt. Pro představu: představte si lanko, které vám od paty vede přes kotník, nárt, a znovu z druhé strany kotníku k patě. Noha vám tak nikam neuteče a v botě krásně sedí. Kromě počtu koleček záleží také na „střihu“ boty. Přece jen, každý model je šitý trochu jinak. 

Vybrali jsme model: Boty Nidecker Lunar Heel Lock Focus
b) Vázání

Jakmile máte vybrané boty, které vám sedí, přichází na řadu vázání. Upozorňuji, že vázání mají různé velikosti. Je tedy třeba vědět, jakou velikost máte snowboardových bot, a podle toho zvolit velikost vázání. 

Mé požadavky:
- zadní nástup do vázání

Vzhledem k tomu, že jsem chtěla zadní nástup, byl výběr vázání brnkačka. Zadní nástup totiž vyrábí pouze Flow, která má na to patent (tudíž ne, nikdo jiný takové vázání vyrábět nemůže). A výběr je tak značně omezený. Vybrala jsem kvalitnější variantu (kovová kostra), která nemá pásek přes špičku boty. Velikost pak vybral Lukáš podle velikosti bot, které jsme vybrali předtím.
Ještě dodám, že na prodejně v Brně ve Snowboard Zezula vám bezplatně vázání "namontují" na snowboard dle vašeho přání. Nevím, zda to tak funguje i v jiných obchodech, tak raději upozorňuji. Když jsem totiž viděla ty škoubky, součástky a jak se to šteluje, tak jsem byla opravdu ráda, že to někdo udělá za mě.

Vybrali jsme model: Vázání Flow Omni – v černé barvě.c) Snowboard

Bez mučení přiznávám, že jsem na prkno měla jediný požadavek a jinak mi to bylo opravdu jedno.

Mé požadavky:
- aby nemělo bílé okraje

Vzhledem k tomu, že jsem o prknu neměla žádné představy, tak mi v tomto ohledu dost pomohl Lukáš, který vybral modely, které budou kompatibilní s mým vázáním, doporučuje je, a podle mé výšky vyselektoval ty, které jsou na prodejně dostupné. Velikost je zhruba na úroveň brady v mém případě 149 při mé výšce 164 cm. A dál jsem si vybírala vyloženě podle prvního dojmu a tak trochu random. Nakonec jsme vybrali podle mého docela stylový kousek.

Vybrali jsme: Flow BellaNěco navíc

Navíc jsme přidali ještě grip od Gravity. Pro ty, kteří nevědí, se jedná o nálepku, která se umístí na snowboard, nejčastěji mezi vázání blíže k vaší zadní noze. Grip má ve svém středu takové „ostny“ na které položíte botu, když ji zrovna nemáte ve vázání (například při vyjíždění z lanovky) a bota vám tak po prkně neklouže. A nebojte se, grip vám rozhodně boty nepoškodí. Snowboardové boty mají poměrně vysoký, mohutný vzorek a grip nemá tak ostré a agresivní ostny. 

Vybrali jsme: Grip Gravity Sirene MatA nesměl chybět i obal na prkno. Ty jsou prý údajně na jedno brdo, takže jsme prostě vybrali jeden z těch levnějších modelů v designu, který mě nejvíce zaujal. Kromě prkna se tam v pohodě naskládají i boty a dokonce i helma (viz prostřední z trojice výše zobrazených fotek - helmu zatím nemám, tak chybí, ale přijde doprostřed mezi vázání). Nebudu tak muset jednotlivé části výbavy honit po autě.

Vybrali jsme: Obal na snowboard Gravity Scout
d) Rukavice

Předloni jsem si koupila obyčejné zimní rukavice, které jsem kupovala opravdu na poslední chvíli (zhruba 2 dny před odjezdem na hory). Není tedy divu, že to nebyla úplně ta nejlepší koupě. Rukavice mi nesedí, špatně se mi navlékají i vysvlékají a kvalita opravdu není tam, kde bych si představovala. Nehledě na to, že vzhledem k tomu, že mám tendence strkat ruce před sebe (i když bych samozřejmě neměla), by bylo fajn koupit si kvalitnější rukavice, nejlépe vyztužené u zápěstí. 

Mé požadavky:
- správná velikost
- kvalitní
- nejlíp vyztužené zápěstí

Bohužel v tomto ohledu jsem pohořela už u první podmínky. V srpnu opravdu není prodejna nacpaná zimními rukavicemi. To by nejspíš musela být nafukovací. Takže nebylo divu, že rukavice na prkno v mé velikosti prostě nebyly. Naštěstí se nejedná o až tak drahou položku a není problém počkat na začátek října, kdy by mělo přijít první zimní zboží a vybrat si z novinek z letošní kolekce.


e) Helma

Ani tady jsem nepochodila. Velikostně jsme sice našli helmu, která mi seděla, ale mojí ženské duši se prostě vizuálně nelíbila. A to je pro mě nepřekonatelný problém, zvlášť, když vím, že mám na její pořízení ještě stále trochu času. A stejně jako u rukavic platí, že začátkem října už bude výběr úplně o něčem jiném.


Závěrem

Nakonec se mi tedy nepodařilo koupit všechno, co jsem chtěla. Ale to hlavní u čeho je sleva nejvíce znát jsem sehnala – boty, vázání a prkno – a k tomu něco navíc (obal a grip). A stále platí, že nakupovat v téměř prázdném obchodě, kde po vás imrvére nečučí kde jaký zákazník, když si zkoušíte už třetí pár bot, který stále není ten pravý, je prostě výhra. A to, že se vám prodejce plně věnuje, je k nezaplacení. Lukášovi, který mi poradil a měl se mnou při výběru svatou trpělivost jsem moc vděčná. Určitě do prodejny v Brně ještě zavítám. Nejlépe hned v říjnu, abych si s dostatečným předstihem pořídila chybějící výbavu a pak už se nemusela stresovat, že něco nemám.


Pokud chcete ušetřit nějakou tu kačku, tak má Snowboard Zezula slevy na použité zboží - odkaz na stránku. A výprodej SNB vybavení - odkaz na stránku. Aktuálně pomalu ale jistě naskladňují nové kousky letošní zimní sezóny, takže pokud chcete něco nového a netíží vás peněženka, pak si doporučuji počkat cca do listopadu, kdy budou mít SNB vybavení plný obchod i eshop.


Ještě dodám, že se nejedná o sponzorovaný článek, ale opravdu jen o článek napsaný nadšeným zákazníkem. Mimo skvělého přístupu zaměstnanců přímo na Brněnské pobočce jsem velmi spokojená i s jednáním "zákaznické podpory" jak přímo na webu, tak i na jejich facebooku. A pokud nemáte Brno zrovna coby kamenem dohodil, tak jsem si jistá, že najdete i jiné bezva obchody, kde vám rádi poradí. Mě byl dlouholetým "snowboardistou" doporučen právě tento obchod, proto jsem do něj i zavítala a nelituji.

*Kvalita fotek není to, co jsem si představovala. Omlouvám se. Bohužel, pokud bych to měla přefocovat ještě několikrát, tak to vybavení snad fotím až v zimě na sněhu. A o článek jsem vás nechtěla tak dlouho ochuzovat. Věřím, že přestože fotky nejsou stoprocentní, tak pro vás bude článek přínosný.

tipy na další čtení

16 komentářů

 1. Pro lidi, co v zimě jezdí na hory určitě super článek, já bohužel nemám ani lyže, ani snowboard, takže můžu možná tiše závidět. Chtěla bych si to někdy zkusit, ale myslím si, že se to nikdy nestane, protože se budu bát. 😂 Z mého článku, kde zmiňuji to letecké muzeum, přikládám webovky:https://www.muzeum-kunovice.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. A věř, že to není zas takový problém. Já "jezdím" dvě zimy a to zatím pouze na malých sjezdovkách, kde není ani moc lidí. Taky jsem to obdivovala, záviděla ostatním a říkala si, že k tomu se nikdy neodhodlám. A hele, šlo to. :) Důležité podle mě je, se do toho nepouštět vyloženě po hlavě, ale najít si malou sjezdovku, instruktora, půjčit si vybavení a ZKUSIT TO. :)
   .
   Děkuji za odkaz. :) Určitě se mrknu. Ráda bych se tam koukla, tak to musím spojit s nějakým dalším výletem. A moc děkuji za komentář.

   Vymazat
 2. Já momentálně nemám ani lyže, ale vzhledem k tomu, že pojedeme na hory, si budu muset někde půjčit..na snowboardu jsem vždycky chtěla umět, ale když jsem byla malá, tak mi to mamka nedovolila a od te doby jsem to zkoušela jen jednou a dost mě to bavilo a aj mi to celkem šlo si myslím :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si myslím, že na "vyzkoušení" je fajn si prkno nebo lyže jen půjčit. Přeci jen člověk neví, zda ho to vážně chytne. Ale pokud se mu to zalíbí tak za mě doporučuji vlastní výbavu, která je přímo vybraná na něj, aby mu učení usnadnila. :) Mimochodem pokud máš Brno někde poblíž, tak i ve Snowboard Zezula půjčují výbavu na hory. ;) Jsem ráda, že nejsem jediná koho prkno baví. :)

   Vymazat
 3. Snowboard jsem jednou vyzkoušela a líbilo se mi to! Škoda jen, že jsem se to pořádně nenaučila. A měla jsem ho půjčený, takhle sama bych si ho asi nekoupila, protože na horách jsem byla se vším všudy dvakrát. Jednou lyže, podruhé snowboard. :-) Ale rady od zkušené rozhodně dobré!! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nikdy není pozdě se na prkno vrátit, obzvlášť pokud se ti to líbilo. :) Pokud se na hory dostaneš jen zřídka, tak asi nemá cenu kupovat vybavení vlastní, to je pravda.
   A pokud zvládáš lyže i prkno, tak máš díky možnosti zapůjčení výbavy navíc o starost méně a můžeš si vybrat kdykoli zda chceš lyže nebo prkno. :) To je moc fajn.
   Děkuji, byla bych hrozně ráda, kdyby byly ku prospěchu i dalším :)

   Vymazat
 4. Já na snowboardu nikdy nestála a obdivuju všechny, kdo to umí. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Otázka je, zda kvůli tomu, že tě neláká to zkusit, nebo je to kvůli nedostatku příležitosti či strachu... Osobně si myslím, že pokud nás něco zajímá, tak bychom si to měli vyzkoušet pokud máme tu možnost. :)

   Vymazat
 5. Jediné, co jsem kdy vyzkoušela byly lyže, ale od mamky vím, jaká je to pakárna se snowboardem :D Hlavně, ať se Ti dobře jezdí a nové "hračky" Ti dělají samou radost :)

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Beru to tak, že někomu prostě víc vyhovují lyže. :)
   A děkuji, doufám, že je náležitě provětrám tuhle zimu. :)

   Vymazat
 6. Zo zimných športov som vyskúšala len lyže a tie u mňa nikdy nemali veľký úspech. :) Osobne som však obdivovala každého, kto sa na snowboarde dokáže udržať dlhšie ako pár sekúnd a nezletí z toho. :) Výber toho však vyzerá naozaj komplikovane! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsi odvážnější než já - já nikdy lyže nezkusila.
   A s výběrem je opravdu dobré zajít do specializované prodejny, kde vám poradí přímo ti co tomu rozumí. :)

   Vymazat
  2. S tým absolútne súhlasím, mnohokrát mi už pomohli s výberom vybavenia na šport. :)

   Vymazat
 7. A great post! I love your blog. Your content is very interesting < 3
  I am following you and invite you to me
  https://milentry-blog.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 8. super clanek :) no ja se vzdy chterla naucit na snowboardu, ale ted uz mam vuci tomu desny respekt a bojim se :D pritel me nechce vzit, a ja sama se bojim. potrebovala bych asi nejlepe nejakeho instruktora... treba se nekdy odhodlam. ale lyze miluju :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se zase bojím lyží. :) Každý máme něco. Ale každopádně pokud budeš mít někdy možnost tak to určitě vyzkoušej. Já měla instruktora opakovaně a vůbec toho času s ním ani těch peněz nelituju. Ba naopak. :) Hlavně když je dobrej instruktor, tak tě opravdu naučí, takže tě to pak s větší pravděpodobností bude dál bavit. Kdežto když se učíš sama, tak ti to většinou jde pomalu, frustruje tě to a v polovině případů se to člověk učí blbě. :D

   Vymazat

✎ Budu nadšená, když zanecháte komentář. Nezapomeňte zaškrtnout ☑ Chci zasílat oznámení, ať vám neutečou odpovědi na váš komentář. (Lze kdykoli zrušit kliknutím na odkaz v emailu.)

Pochlubte se, přidejte odkaz na váš blog. A klidně přidejte i odkaz na článek, který byste mi doporučili k přečtení. Za tipy ke čtení budu jen ráda.

✎ Odkazy můžete vkládat klasicky zkopírováním a vložením URL adresy do komentáře (nepůjde na ně klikat, budou se muset zkopírovat do adresního řádku) nebo mrkněte na návod jak na vložení odkazu do komentáře (pro klikací odkaz)

Odebírejte blog přes Blogger

odebírejte novinky emailem