Jak vypadá skvěle zpracovaná kniha? Přesně takhle | Mercedes Thompson

července 19, 2019


Nová rubrika #čtení je na světě. Čtení mám moc ráda a tu radost ze čtení bych chtěla předat dál. Takže sem budu, tak trochu random, přidávat to, co mě zrovna při čtení udělalo šťastnou. Ať už to bude vtípek z nějaké knihy, svět, který autorka vytvořila a uchvátil mě, nebo třeba jako v dnešním případě óda na zpracování níže uvedené knižní série od českého nakladatele. 

Nejsem knižní bloger, takže vám sem nebudu psát jednu recenzi za druhou. Spíše se s vámi chci opravdu čas od času podělit o něco, co mě nadchlo, zaujalo, vykouzlilo mi úsměv na tváři.


Právě jsem dočetla nejnovější knihu ze série Mercedes Thompson. V pořadí jedenáctou. Ano, takové vysoké číslo. A věřte nebo ne, ale přestože se jedná o delší sérii, nemohu říct, že by šla kvalita knih dolů. Vůbec ne. Z knihy jsem nadšená. 

Nebudu vám psát recenzi, ani vkládat anotaci. Chci, aby si tento článek mohl bez obav přečíst kdokoli, kdo ještě třeba nečetl ani první knihu ze série bez obav, že mu něco vyspoileruji. 

Také chci upozornit, že přestože článek obsahuje nespočet prokliků na stránky FANTOM Print a goodreads (abyste nemuseli nic složitě hledat, třeba co je to za sérii, o čem je apod.) tak tohle není sponzorovaný článek ani spolupráce. Článek píši z vlastní iniciativy a knihu jsem si koupila.


Láska na první pohled

Protože jsem člověk dosti povrchní – aspoň, co se knih týče určitě – začnu se vzhledem knihy.

Teď budu pět hodně chvály na české nakladatelství Fantom Print, protože série Mercedes Thompson (a vlastně i série Alfa & Omega – tentýž autor, tentýž svět) je naprosto úžasně zpracovaná. 

Co jsem se dívala na goodreads, tak zrovna u Bouří prokleté jsou dvě varianty obálek – focená a kreslená – přičemž každá je úplně jiná. Fantom Print už od začátku série vybral kreslenou a díky mu za to. Ty kreslené obálky jsou prostě hezčí. Navíc oproti vydáním v jiných státech musím jásat i nad zvolenými fonty písma, protože ty jsou také parádní a krásně vyniknou na obálce. 

Hřbet přebalu je u našeho vydání vždy v barvě, která převládá na přední straně obálky a doplňuje ji bílé písmo, kterým je vyveden název knihy a jméno autora. Tady upozorním na odchylku u 7.dílu Spálená mrazem, kde převládá bílá barva, tudíž je písmo červené, aby kontrastovalo. Viz fotka výše.

Zadní stranu tvoří pruh, kde je zvětšený výřez obrázku z přední strany a zbytek opět tvoří převládající barva stejně jako na hřbetu přebalu, kterou narušuje pouze text anotace, vlčí/kojotí otisk tlapky, mediální partneři, čárový kód, ISBN a adresa webu nakladatele. 

Klopy přebalu jsou opět v barvě jako hřbet, u jedenáctého dílu hořčicově žluté. A jsou na nich vyobrazené obálky všech předchozích knih ze série. Můžete tak snadno zkontrolovat, zda máte všechny. Po sejmutí obalu na nás čeká na přední straně knihy stejná kresba jako na přebalu, ale s jedním důležitým rozdílem – je černobílá nebo chcete-li v odstínech šedi a doplňuje ji bílé písmo. Hřbet i zadní strana knihy je černá a hřbet navíc opět zdobí bílý text s názvem knihy, jménem autora a nakladatele. Viz foto výše.

I uvnitř se grafici vyřádili. Fontem, kterým je na obálce vyveden název knihy, je v záhlaví sudých stran jméno autorky a v těch lichých pak název knihy. Zápatí zdobí číslo strany ve stejném fontu. Každá kapitola začíná na samostatné stránce a to velkým otiskem vlčí/kojotí tlapy a číslem kapitoly. Samotný text pak začíná dominantním velkým prvním písmenem a pokračuje příjemně ani velkým ani malým písmem v úhledných odstavcích dál.

Za mě je tato série opravdu moc pěkně zpracovaná. Nejenom, že je nádherná, ale navíc jsou všechny knihy opravdu pojaté stejným stylem, takže k sobě pasují, všechny jsou v pevné vazbě a všechny obsahují „látkovou“ záložku. Opravdu jsem ze série nadšená.Láska na první čtení

Obsah knihy už je pro mě trochu ošemetnější záležitost.

Rozhodně je mi jasné, že překlad knihy z originálu taky udělá své, ale já tuhle autorku prostě miluji. Originál knihy jsem nikdy nečetla, ale styl psaní i slovní zásoba mi opravdu vyhovují. Paní překladatelka podle mě odvedla opravdu skvělou práci. Neumím posoudit originál versus překlad, ale je mi jasné, že kdyby to paní Niklová, která tuto sérii překládá už od začátku, zmršila, tak bych knihy od P. Briggs tak nemilovala. 

Takže podle mě si rozhodně zaslouží uznání. Odvádí skvělou práci. Za celou Bouří prokletou jsem se pozastavila snad jen nad třemi slovy, která mi úplně neseděla, a to si myslím, že je opravdu výkon. Ráda bych vám je pro představu i vypsala, ale já jsem z knihy byla opravdu tak nadšená, že jsem nějaká tři slova úplně vypustila a rozhodla se je ignorovat. 

Nebudu vám lhát. Sérii Mercedes Thompson a Alfa & Omega zbožňuji. Zamilovala jsem se do světa i postav, které autorka stvořila, a jsem moc ráda, že díky českému nakladatelství včetně překladatelky, mám i já anglicky nemluvící osoba možnost si knihy P. Briggs přečíst, a to ještě v tak krásném provedení. Pokud máte rádi urban fantasy a zadky nakopávající hlavní hrdinku, tak vám Mercedes Thompson i Alfu & Omegu vřele doporučuji.


Už jste na sérii někde narazili? Zaujala vás nebo naopak odradila?

tipy na další čtení

11 komentářů

 1. Nemůžu než souhlasit, Měsíční píseň (1. díl) se mi dostala do ruky naprostou náhodou v Luxoru, když jsem jela ze školení a neměla jsem čtení na cestu. A byla to láska na první pohled - nebo počtení :D. Také oceňuji, že nakladatelství zachovává stejný vzhled na všech dílech, což není tak samozřejmé (vzpomeňme na sérii Smrtící ... od J. D. Robb, kterou převzalo jiné nakladatelství (a to dokonce 2x) a výsledek je tristní a Alpress dokonce nedodržel ani názvy se Smrtící na začátku. Takže Fantom Printu tleskám a doufám, že nastavená laťka, a že je hodně vysoko, zůstane. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. :) Také doufám, že tohle nádherné zpracování bude u všech dílů. :)

   Vymazat
 2. Naprosto souhlasím, jsem hrozně vděčná fantom printu, že použivá originální návrhy přebalů, protože každý z návrhů je malovaný každé knize na míru a tým autorky se následně rozhoduje, který je nejlepší, obsahuje nenápadné, ale velice důležité prvky a detaily, které popisují děj každé z knih. Britské přebaly nemají s knihou ani s dějem společného vůbec nic, kromě toho, že hlavní hrdinkou je žena a v příběhu se vyskytují vlci, což je obrovská škoda.
  Zde je odkaz na tvorbu a výběr malby bouří prokleté:
  https://www.dandossantos.com/the-making-of-storm-cursed

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé děkuji za odkaz na stránku s návrhy autora obálky. Musím přiznat, že se mi líbí všechny náčrty, které udělal. ♥ Je neskutečně talentovaný. A sledovat vývoj, jak vzniká obálka je taky super. :)

   Vymazat
 3. Mercy mám moc rada, se segrou mame všechny díly i Alfu a Omegu, moc nás baví :)
  + já mám ještě od Patricie knihu Riallina hra , zkusila bych od ní i další ale do angličtiny se mi moc nechce :D

  OdpovědětVymazat
 4. zrovna dneska jsem rikala, tak dlouho jsem o tom uvazovala a tak dlouho vahala, ze mam ted smulu, vime o cem mluvim ze :-/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, naprosto chápu. Ale víš jak jsme se bavily, třeba se poštěstí a později dotisk bude. :)

   Vymazat
 5. Ty jo, mně se ty obálky moc nelíbí🙁. Nebo jako nejsou to moji favorité, ale třeba bych po knize sáhla, to zas nemůžu lhát😁.

  Každopádně jsi o těch knihách a hlavně obsahu napsala tak, že si budu něco muset sehnat do čtečky. Navíc upíry, vlkodlaky a čarodějnice miluju😁. Takže moc moc děkuju za super tipy❤.

  Verča ze Ztracena v Praze ║ RECENZE KNIŽNÍ SÉRIE NEŽ JSEM TĚ POZNALA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a hezky píšeš, ráda bych si tě přidala do sledování na bloggeru, ale ty tady nemáš Odebírat. Doporučuju přidat, já třeba upozornění do e-mailu ráda nemám :(

   Vymazat
  2. Jé, tak to jsem ráda. Mě se knihy opravdu moc líbí a doufám, že budou i tobě. I když zaručit ti to nemohu.

   Mimochodem zrovna v Mercedes Thompson se setkáš se všemi zmiňovanými (vlkodlaci, upíři i čarodějnice). ;)

   A děkuji za doporučení, popřemýšlím o přidání. A moc mě těší, že se ti mé psaní líbí. ♥

   Vymazat

✎ Budu nadšená, když zanecháte komentář. Nezapomeňte zaškrtnout ☑ Chci zasílat oznámení, ať vám neutečou odpovědi na váš komentář. (Lze kdykoli zrušit kliknutím na odkaz v emailu.)

Pochlubte se, přidejte odkaz na váš blog. A klidně přidejte i odkaz na článek, který byste mi doporučili k přečtení. Za tipy ke čtení budu jen ráda.

✎ Odkazy můžete vkládat klasicky zkopírováním a vložením URL adresy do komentáře (nepůjde na ně klikat, budou se muset zkopírovat do adresního řádku) nebo mrkněte na návod jak na vložení odkazu do komentáře (pro klikací odkaz)

Odebírejte blog přes Blogger

odebírejte novinky emailem