Tchánova láska k čokoládě

června 14, 2019


Dnes tu máme premiéru - článek do rubriky "vaření & pečení". Nejsem žádná kuchařka ani cukrářka, takže si recepty vyhledávám různě po internetu. Přestože recepty nevymýšlím, tak mě hrozně baví tvořit a snažit se udělat hezká a chuťově dobrá jídla.  Vizuálně to většinou moc neodpovídá fotkám u receptu, protože když mi něco nesedí, tak si to upravím a dost často nemám tak šikovné ruce jak bych chtěla. Každopádně články v této rubrice bych chtěla pojmout spíše jako povídání o mém snažení, doprovázené vždy odkazem na recept, kterého jsem se více-či méně držela a nějakými fotkami s mojí tvorbou. Tento příspěvek obsahuje fotky z mobilního zařízení Xiaomi Redmi 4X. V následujících článcích už bych chtěla využít Izy (moji zrcadlovku).

Jelikož měl tchán (Ať předejdu dohadům a spekulacím - s mužem nejsme svoji, tj. tchána a tchýni oficiálně nemáme, ale vážně bylo na hlavu pořád zkoumat čí mamku/taťku má kdo na mysli, takže jsme to vyřešili takto. Tchýně/tchán. Soukromí vtípek je pak potencionální tchýně/potencinální tchán. Možná se vám to zdá zvláštní, ale nám to usnadnilo fungování. A pro vás to asi taky bude jednoduší při čtení mých článků.) pětačtyřicet a plánovala se (nejen) rodinná oslava, tak jsem pekla. Tchán je dost na čokoládu, takže jsem zvolila odpovídající dobroty.


Čokoláda kam se podíváš

Na Goldendot jsem si vyhlédla tyhle pecka cupcakes/kapkejky a k nim na instagramu tenhle parádní dort. Monika z Goldendot mě pak nasměrovala i k receptu

Kvůli práci jsem pekla „po večerech“ zhruba od těch 18 do 22 hodin. Popravdě jsem toho vždycky měla v těch deset už plné zuby. Od šesti do šesti v práci a pak ještě pobíhat po kuchyni. A to jsem k ruce měla mamku. Dělat to úplně sama, tak snad v polovině všechno odhodím a jdu spát. 


Začínáme ve čtvrtek, abychom na sobotu měly vše nachystané

Ve čtvrtek jsem upekla korpus na dort, suché kapkejky a s mamkou jsme udělaly základy na krémy. Jsou totiž dva druhy - na dort a další na kapkejky. Oba základy bylo nutné dát pořádně ztuhnout do lednice. Pokračujeme a finišujeme

V pátek jsem rozkrajovala korpus na tři díly (tři patra). Dodělávala jsem krém na dort a krém na kapkejky. A následně „poslepovala dort“, nazdobila a pak dodělala i kapkejky. Upozorním, že oproti tomu, co píše slečna v receptu na Kinder cupcakes - jedna dávka mi nevyšla na 12 kapkejků, ale na dvojnásobek tzn. 24 kapkejků. Takže na to pozor, abyste měli dost formiček. ;) A opravdu doporučuji dávat do formičky cca 1/2 maximálně. Protože těsto opravdu hodně naběhne. V první várce jsem dávala 2/3 a nedopadlo to vizuálně tak jak jsem chtěla. Udělalo to obrovskou rozlezlou houbu, místo pěkného muffinu, jako je výše na fotce (na fotce již druhá várka, kam jsem dávala opravdu max. 1/2 těsta do formiček).Jak své snažení hodnotím

Kapkejky: Jsem nadšená. Jak vidíte z fotek u kapkejků jsem se vizuálně opravdu držela předlohy. A přestože má slečna kapkejky vizuálně hezčí, tak musím zkonstatovat, že se mi ty moje ohromně líbí. Na fotce výše můžete vidět i zdobení. A musím říct, že i cestu přežily naprosto bez újmy - na rozdíl od dortu. 

Dort: Dort už byl o něco těžší písnička. Uhladit krém rozhodně není žádná sranda. Nakonec jsem přišla na drobnou vychytávku (namočit velký nůž do horké vody), ale i tak to nebylo zdaleka tak pěkné jak jsem chtěla. Na jedné z výše uvedených fotek můžete vidět stav, než jsem přišla na tu vychytávku. Zdobení dortu jsem pojala dost jinak než je v předloze. Přece jen jsem počítala s tím, že povezu i kapkejky a chtěla jsem aby oboje k sobě ladilo. A jsem s výsledkem poměrně spokojená. Upřímně řečeno mamce se dort vizuálně příliš nelíbil, ale z kapkejků byla nadšená. Co se přepravy týče, tak jak už jsem psala výše - dort přišel maličko k úrazu. Nechala jsem dort na pečícím papíru a i s ním ho dala na ozdobný tácek a do krabice, což se později ukázalo jako fakt blbý nápad. Protože dort s papírem po tácku cestoval při každé druhé zatáčce či zastavení auta. Naštěstí to odnesly jen trochu boky dortu, které se maličko přilepili na krabici. Ale jak můžete vidět na první fotce (dort a kapkejky na stole), tak to nebylo nijak fatální. 


Na oslavu jsem nakonec přivezla cca 30 cupcakejků (z původních dvou várek cca 50ks), zbytek jsem nechala doma na ochutnání. A přestože jsem se trochu bála, tak 18cm dort nakonec úplně s přehledem stačil. Navíc se všichni doslova rozplývali. Což jak jistě chápete, mé amatérsky pečící já tiše plesalo. Opravdu jsem byla hrozně ráda, že všem chutnalo. Dolů vám dám ještě fotku rozkrojeného dortu a rozkousnutého kapkejku (pardon, ale opravdu mě nenapadlo, kapkejk na ukázku rozkrojit). 


Další oslava mě čeká cca měsíc po té tchánové (narozeniny tchýně), což je aktuálně zhruba za týden. Určitě zase budu péct jen 18 cm dort a nějaké kapkejky. Množství kapkejků vidím tak na várku a půl s tím, že půl várky zase nechám doma na ochutnání rodině. 

Jen tedy ještě nevím, jaký recept si vyberu tentokrát. Tchýně má ráda chlebíčky a sladkým také nepohrdne, ale úplně ideální opravdu není. Nejsem si úplně jistá, co zvolit. Přece jen péct něco hodně sladkého, jako jsem pekla tchánovi, rozhodně v plánu nemám. Od slaného dortu mě odrazuje muž a vlastně i to, že jsem slaný dort nikdy nedělala. Ještě to zkusím probrat s mužem, ale řekněte, jak byste to řešili vy? Dost mě tlačí čas a ráda bych něco dobrého, ale ne příliš sladkého. Poradíte? Vzhledem k tomu, že nemám moc povědomí o tom, co má a nemá ráda, tak se mi hodí jakékoli tipy. Chlap mi pak řekne, zda je v receptu něco, co jeho mamka nejí nebo nemá ráda. ;)

tipy na další čtení

12 komentářů

 1. Vypadá to dost lákavě - určitě bych to sežrala a tchánovi by nezůstalo :)

  Zápisky třicítky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Jsem ráda, že to není jen můj subjektivní pocit. ^_^
   Naštěstí bylo všeho akorát a oboje bylo poměrně syté, takže s množstvím nebyl problém. :)

   Vymazat
 2. Ježiši, proč já na to koukám? Raduju se ze svých shozených kg a teď tu slintám nad mobilem 😂. To vypadá božsky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji. :) Jsem moc ráda, že to až jako lahodí vašemu oku, nebo jak to říct :)
   A shozená kila jsou fajn, ale i tak by si člověk měl občas dopřát nějakou tu "prasárničku"/dobrůtku ;) :)

   Vymazat
 3. Klobouk dolů, obojí vypadá nádherně! Ale v tomhle horku mě láká spíš něco ovocnýho, lehčího.. Možná by něco takového ráda i tchýně? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, moc ti děkuji za slova chvály :) ♥ Jsem ráda, že se dortík s kapkejky líbí.
   Něco lehčího a ovocného zní dobře. Díky za tip. Popřemýšlím o tom. :)

   Vymazat
 4. Tak to vypadá přímo božsky :) Taky mám hrozně ráda čokoládu, prostě neodolám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsem moc ráda. Děkuji ♥ Čokoláda je návyková, taky neodolám. O:-)

   Vymazat
 5. Všechno to vypadá úplně úžasně, ještě že je to jen na fotkách, protože by moje 'ode dneška omezím sladké' asi zase padlo.. Minulý víkend jsme dělaly mangový dort - segra chtěla navíc hodně tvarohu a náplně, tak jsme jí dopřály. Problém byl ten, že se kus dortu do rána sesunul, ale nakonec rozehřátá pravá želatina to zachránila a spojila :) Původně jsme tam totiž daly dortové želé a to vůbec nefungovalo tak, jak jsme si představovaly. Jaký dort jsi nakonec pekla? :)

  Lucka Stefani

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, to jsem ráda. :) O želatině raději ani nemluvit.
   Na tchýninu oslavu jsem nakonec nemohla, takže jsem ani dort nepekla hned.
   Vlastně jsem se k nim dostala až minulý týden a abych nejela s prázdnou, tak jsem večer předtím upatlala nepečený dort. V receptu byla kvanta želatiny.

   Každopádně, to byla taková hurá akce, že nemám jedinou fotku a nedopadlo to úplně nejlépe. Zvolila jsem moc velkou formu, takže byl dort hrozně nízký. Navíc jsem tam dala málo cukru. A a tom, že mi sice dvě spodní vrstvy ztuhly, ale ta vrchní s jahodovým pyré ne.... no jako propadák. Jíst se to dalo - lžičkou z misky. Ale díru do světa bych s tím fakt neudělala. Teď tam zase v pátek pojedu na víkend, tak chci upéct aspoň Red Velvet kapkejky... tak nějak na omluvu a abych si dokázala, že nejsem až tak levá. O:-) A tentokrát na to budu myslet a udělám i fotky, abych vám sem mohla přidat článek. :)

   Vymazat
 6. Moc se ti to povedlo! Hned bych to ochutnala :)

  OdpovědětVymazat

✎ Budu nadšená, když zanecháte komentář. Nezapomeňte zaškrtnout ☑ Chci zasílat oznámení, ať vám neutečou odpovědi na váš komentář. (Lze kdykoli zrušit kliknutím na odkaz v emailu.)

Pochlubte se, přidejte odkaz na váš blog. A klidně přidejte i odkaz na článek, který byste mi doporučili k přečtení. Za tipy ke čtení budu jen ráda.

✎ Odkazy můžete vkládat klasicky zkopírováním a vložením URL adresy do komentáře (nepůjde na ně klikat, budou se muset zkopírovat do adresního řádku) nebo mrkněte na návod jak na vložení odkazu do komentáře (pro klikací odkaz)

Odebírejte blog přes Blogger

odebírejte novinky emailem